HAPPY PEOPLE WILL CHANGE THE WORLD

Zadovoljni in srečni ljudje so bolj ustvarjalni, odprti, razumevajoči, pripravljeni na sodelovanje, bolj uspešno se soočajo z izzivi okolja, imajo boljše odnose z bližnjimi, bolj verjamejo vase, …  (in še!) ter so kot taki bolj aktivni in empatični gradniki sodobne družbe. Sodelujoči v projektu Happy People Will Change the World verjamemo, da lahko tudi v šoli prispevamo k izgradnji za življenje bolj kompetentnega človeka, ki bo spreminjal svet na bolje.

V projektu sodeluje 6 evropskih šol:

1. OŠ Kolezija, Ljubljana, Slovenija – koordinator projekta
  2. Istituto Comprensivo Martin Luther King, Torino, Italija
  3. Zespol Szkol Spolecznych, Klodzko, Poljska
  4. P. EL CASTELL, Albalat dels Sorells, Valencia, Španija
  5. Agrupamento de Escolas da Trofa, Porto, Portugalska
  6. Ezernieku vidusskola, Ezernieki, Latvija

Izhodišča našega dela so načela čuječnosti (mindfulness-a), ki srečo človeka postavljajo na sledeče temelje:

• smo več kot samo »možgani«,
  • živeti v trenutku,
  • sprejemati sočloveka, okolico in življenje tako, kot je.

Delo vključuje naslednje aktivnosti:

• sistematično delo na področju čustev, s katerim želimo otroke naučiti, kako prepoznati svoja čustva in čustva drugih, kako jih sprejeti, kako reagirati, kako se spopadati s situacijami, ki jih prinaša življenje;
  • več aktivnosti, ki poleg miselnih procesov vključujejo tudi učenje z gibom, čuti, … oz. vnašati v delo bolj celosten pristop;
  • aktivnosti za povezovanje in spoznavanje med vrstniki v skupini, razredu, med učenci ene šole in med šolami iz različnih držav;
  • vsakodnevna praksa čuječnosti, s katero se učimo zavedanja telesa, izboljšujemo koncentracijo, presekamo rutino, se vrnemo v trenutek ter se učimo tehnike umirjanja;
  • usposabljanje učiteljev na omenjenih področjih v tujini;
  • izmenjave učencev med šolami partnerkami.

Projekt traja malo več kot 2 leti. Rezultat projekta bosta 2 brošuri, dostopni tudi na internetu. V eni bodo zbrani izdelki vseh šol s področja čustev ter bo predstavljala tudi pregled dela na področju vzgoje čustev. V drugi pa bodo zbrane vaje iz čuječnosti, ki so primerne za delo v razredu – dihanje, koncentracija, uvod v meditacijo.

Internetna stran projekta:  https://happypeopleerasmus.wordpress.com/